Smartfony niebezpieczne dla zdrowia? Odpowiadamy
Inteligentne telefony, komórki, smartfony — niezależnie od tego, jak nazwiemy urządzenia, które towarzyszą nam w codziennych czynnościach, musimy uznać ich przydatność. Korzystamy z nich w celu utrzymywania kontaktów z bliskimi, współpracownikami oraz znajomymi, pomagają nam dotrzeć do celu, rozwiać wątpliwości oraz uwiecznić chwilę na zdjęciach. Smartfony to prawdziwe kombajny, jednak okazuje się, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Zgodnie z danymi CBOS na rok 2017 ze smartfonów korzysta już przeszło połowa Polaków. Przydatność inteligentnych telefonów pełniących dziś rolę asystentów jest bezdyskusyjna. Ciężko wyobrazić sobie typowy dzień bez udziału smartfona. Rano obudzi nas ustawiony wcześniej alarm, media społecznościowe tudzież agregatory newsów podadzą nam przydatne informacje, komunikatory i maile wyświetlą wiadomości od bliskich. W drodze do pracy smartfon pozwoli ominąć korki oraz policyjne patrole. Po wyjściu z pracy wyślemy lokalizację kawiarni, w której zorganizowaliśmy spotkanie dla znajomych, z którymi możemy umówić się za pośrednictwem wideorozmowy. To zaledwie połowa dnia, w którym smartfon stanowi dla nas pożytek.
Niestety, to, co dobre często okupione jest pewnym ryzykiem. Tym razem związanym bezpieczeństwem samych użytkowników. Nie mam tu na myśli awarii, przez które urządzenia mobilne “wybuchają, lecz zagrożenia zdrowotne. Jakie konkretnie?
Niebezpieczne dla zdrowia nowotwory
Badania nad wpływem na rozwój chorób nowotworowych fal radiowych emitowanych przez smartfony trwają od lat. Badacze nie są niestety zgodni i nie udaje się ustalić jednej konkretnej odpowiedzi, która rozwiałaby wątpliwości. Najnowsze wyniki Interphone oraz Million Women Study dowodzą, iż nie ma stuprocentowej pewności co do tego, że korzystanie z telefonów komórkowych może skutkować powstawaniem “raka”.
Warto w tym miejscu pamiętać, że jest to jedynie jedno z wielu badań i przyszłość może przynieść nam nieco inny wynik.
Bezpłodność
Jeśli jesteś mężczyzną i planujesz potomstwo, powinieneś zrezygnować z trzymania smartfona w kieszeni spodni, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia. Uściślając — dla żywotności i ruchliwości plemników, która przez fale elektromagnetyczne może zwiększyć się aż o 8 proc.
Chcąc zabezpieczyć się przez wspomnianymi skutkami, wystarczy przenosić smartfon w torbie lub plecaku. Owszem, w przypadku mężczyzn nie jest to zbyt wygodne, ale czego nie robi się dla zdrowia. Problemem może okazać się jedynie bezpieczeństwo urządzenia, które przechowywane w plecaku, jest bardziej podatne na kradzież.
Przebodźcowanie
Dla wielu z was będzie to określenie nowe, nawet zabawne. Niemniej, nazwa związana jest z poważnym zjawiskiem dotyczącym pracy naszego mózgu. W dzisiejszych czasach jesteśmy wprost bombardowani informacjami, przydatnymi i mniej przydatnymi. Układ nerwowy przygotowany na drodze ewolucji nie potrafi poradzić sobie z przetworzeniem równowartości kilkudziesięciu gigabajtów danych, co przekłada się na niebezpieczne dla zdrowia problemy. Mam tu na myśli głównie zaburzenia koncentracji, niemożność analizy większej liczby danych, a nawet utrudnione relacje międzyludzkie. To nie koniec problemów.
Bezsenność
Ile razy słyszeliście o negatywnym działaniu emisji światła niebieskiego przez smartfony? Ja wielokrotnie, dlatego chętnie korzystam z funkcji ograniczającej rzeczoną emisję. Każda platforma systemowa współpracuje z jednym z takowych rozwiązań. Warto skorzystać z tegoż dobrodziejstwa. Oczywiście jedynie, jeśli chcecie zapewnić sobie pewny sen.
Jak widzicie, smartfony potrafią być niebezpieczne dla zdrowia, ale jeśli będziecie korzystać z nich rozsądnie, większości zagrożeń da się uniknąć. Nie posiadasz własnego egzemplarza? Możesz zakupić go w naszym e-sklepie.
Źródło: GoRepair